KARGO VE TESLİMAT ŞARTLARI


1.) Siparişler hangi bölgelere gönderilebiliyor?

Türkiye'nin bütün şehirlerine ve dünyanın bütün ülkelerine gönderim yapmaktayız.


2.) Siparişimi oluşturdum, ne zaman teslim edilecek?

Siparişinizin TSİ 15:00'a kadar verilmesi halinde aynı gün kargoya verilmektedir. 15:00'dan sonra oluşturulan siparişler ve bazı günlerde yaşadığımız yoğunluk nedeniyle nadiren de olsa siparişleriniz ertesi gün kargoya verilebilecektir. Siparişleriniz kargoya verildikten sonraki 1-5 iş günü içerisinde tarafınıza teslim edilmektedir.


3.) Hangi kargo firmaları ile çalışmaktasınız?

Şuanlık sadece PTT Kargo ve Yurtiçi Kargo ile gönderimlerimizi sağlamaktayız. Siparişinizin adımlarında kargo firmasını kendiniz seçmektesiniz. Eklenmesini istediğiniz kargo firması taleplerinizi lütfen iletisim@helalsitesi.com adresine mail olarak gönderiniz.


4.) Kargo ücretleri ne kadar?

Siparişiniz 79 TL üzeri ise herhangi bir ek ücret alınmamaktadır. 79 TL tutarı altında siparişiniz olursa PTT Kargo için 6 TL, Yurtiçi Kargo için 7 TL kargo bedeli siparişlerinize ödeme adımları esnasında eklenmektedir. Eğer siparişinizi Kapıda Ödeme ile gerçekleştirmek isterseniz 79 TL'yi geçseniz dahi Kapıda Nakit Ödeme için 5 TL ek bedel; Kapıda Kredi Kartı ile ödeme için 6 TL ek bedel siparişinizin tutarına eklenecektir.


5.) Siparişim kargoya verildiğinde bilgilendirme gelecek mi?

Evet. Kargoya verildiğinde size sms ve mail olarak kargo takip numaranız gönderilmektedir. Siparişinizi bu kargo takip numarasıyla takip edebileceksiniz.


6.)Siparişim kargoya verildi mi bilmiyorum, nereden kontrol edebilirim?

Siparişinizin durumunu, eğer üye iseniz;

a) Üyeliğinize giriş yapın ve Anasayfa'nın sol üst kısmında "Hesabım" kısmına tıkladıktan sonra açılan sayfadaki sol tarafta Siparişlerim sekmesine tıklayınız. Siparişlerim bölümünden, sipariş durumunuzu ve kargo takip numaranızı öğrenebilirsiniz.


b) Eğer üye değilseniz veya üyeliğinize giriş yapamıyorsanız;

Buraya tıklayarak veya Anasayfa kısmının en altında bulunan Sipariş Takip linkinden "Sipariş Numaranız" ve "Mail Adresiniz" ile siparişinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Hiçbirini hatırlamıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçerek siparişinizi sorgulatın.


7.) Siparişinizi İstanbul'daki adresinize gelerek kendim alabilir miyim?

Maalesef ki İstanbul adresimizde ürünlerimiz bulunmamaktadır. Ürünlerimizin bulunduğu depomuz Tekirdağ ilindedir. Tekirdağ şehrinde veya yakınındaysanız depomuzdan alışverişinizi kendiniz gelerek gerçekleştirebilirsiniz. Lütfen tam adres için bizimle iletişime geçiniz ve randevu alınız.


8.) Siparişim kargoya verildi fakat kargo firmasından kaynaklı gecikme yaşandı, ne yapmalıyım?

Lütfen ilk olarak kargo takip numaranızla kargonuzun durumunu sorgulayınız ve kargonuzun bulunduğu şubeyle iletişime geçmeyi deneyiniz. Eğer sorunu çözemez iseniz acil şekilde tarafımıza durumu iletiniz. Gerekli incelemeler sağlanacaktır.


9.) Siparişim elime ulaştı ancak eksik ürün olduğunu fark ettim, ne yapmalıyım?

Hemen durumu bizimle paylaşın ve endişe etmeyin, incelemeleri sağladıktan sonra sorununuzu çözüme kavuşturacağız.


10.) Kargo geldi, fakat dışarıdan hasarlı olduğunu fark ettim, teslim almalı mıyım?

Bu durum biraz sizin inisiyatifinizdedir. Dilerseniz teslim alın ve hasar gören ürünleri tarafımıza iletin; dilerseniz teslim almayıp tarafımızı bilgilendirin ve yeniden siparişinizin hazırlanıp kargolanmasını talep edin.


11.) Kargo firması adresime gelmiş, ancak o an adreste bulunmuyordum, ne yapmalıyım?

Kargo firmaları yalnızca 1 (bir) kez dağıtıma çıkmaktadır. Eğer sizi adreste bulamaz ise tekrar dağıtıma çıkmayacak ve yaklaşık 3-4 gün kadar şubede sizin teslim almanız için bekletilecektir. Eğer siparişinizi kargo şubesinden alacak durumunuz yok ise tarafımızı bilgilendirirseniz ek bir dağıtım için kargo firmasına konuyu iletebiliriz.


12.) Yurtdışından sipariş veriyordum fakat kargo fiyatları sitenizde 0 TL olarak gözüküyor veya hiç gözükmüyor, kargo ücretsiz mi?

Hayır kargo ücretsiz değildir. Yurtdışından verilecek siparişlerde öncelikle tarafımıza talep ettiğiniz ürünleri iletmeniz gerekiyor. Aldığınız ürünlerin ağırlığı, boyutu ve bulunduğunuz ülkeye göre bir kargo ücreti hesaplanarak size fiyat teklifi sunulacaktır. Kargo ücretini kabul ettiğiniz takdirde ödeme alınarak siparişiniz kargoya verilir.


13.) Yurtdışı siparişim var, elime ne zaman ulaşacak?

Yurtdışı siparişleri için Aramex Kargo firmasıyla çözüm ortaklığımız bulunmaktadır. Ülkeye göre değişkenlik göstermekte olup teslimat sürelerimiz 5-15 gün arasıdır.