Güven Asa Zeytinyağı '' Erken Hasat Soğuk Sıkım '' - 5 Lt Teneke
Güven Asa Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı 5 Lt

Güven Asa Zeytinyağı '' Erken Hasat Soğuk Sıkım '' - 5 Lt Teneke

0,00
Marka : Güven Asa
Para Puan : 290
Fiyat : ₺289,00(KDV Dahil)
yerli-uretim-urun-logo gimdes-helal-sertifikalı-urun-logo

GÜVEN ASA NATUREL SIZMA ZEYTİNYAĞI 5 LT

GÜVEN ASA NATUREL SIZMA ERKEN HASAT ZEYTİNYAĞI METAL KUTU - 5 LT

 

 

Helalsitesi.com dan yep yeni bir ürünü daha sizlere sunuyoruz.

Özenle seçilmiş ve üretilmiş doğal ve sağlıklı güven asa zeytinyağları sofralarınızın vazgeçilmesi olacak. Artık Yumurtada, kızartmada, börekte, pilavda tüm hamur işlerinde, baklavada, balıkta, sıcak ve soğuk tüm yemeklerinizde güvenle ve gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz ve çok memnun kalacağınız güven asa zeytinyağı sizlere hem lezzet hem şifa kaynağıdır.

Özellikler;

1)      Erken Hasat (11. Ayın 5'inde başlayıp 11. Ayın 25'inde Toplanmış Zeytinler)

2)      26 Derece Soğuk Sıkım

3)      Naturel Sızma Zeytinyağı

4)      % 100 Doğal

5)      Hiçbir Katkı ve Kimyasal Madde İçermez

6)      Uluslararası Standartlarda Üretim

7)      Uluslararası Sertifikalar (BRC Belgesi, IFS Belgesi, ISO 9001:2008 Belgesi)

Ayvalık, Gömeç, Pelitköy, Karaağaç yamaç bahçelerinden tamamen ERKEN HASAT ve elek üstü en iyi seçme zeytinlerden 26 DERECEDE SOĞUK SIKIM yöntemiyle en son teknolojiyi kullanarak elde edilen güven asa zeytinyağı hiç hava alamadan paslanmaz çelik tanklarda muhafaza edilmektedir.

  

SIZMA ZEYTİNYAĞI NEDİR?

Sızma Zeytinyağı dünyanın en kaliteli ve en pahalı zeytinyağı sınıfıdır. Zeytinler en taze haliyle toplanır, en kısa sürede preslenir ve derhal depolanır. Sadece mekanik yöntemlerle ve en çok 28 derece sıcaklık altında üretilir, hiçbir kimyasal işlem içermez. Hasat maliyeti oldukça yüksektir çünkü erken hasatta zeytinlerden elde edilen yağ miktarı geç hasata kıyasla %40-70 arası düşük olur. Dünya genelinde sızma zeytinyağın henüz ambalajlanmadan hasat maliyeti, 3,5 USD ile 8 USD arasındadır.

Türkiye'de üretilen zeytinyağlarının sadece %3'ü gerçek sızma zeytinyağıdır. Sızma zeytinyağı olgunlaşmış 100 gr yağda en fazla 0,08 gram serbest asiditeye sahiptir ve kilo başına 366 mg fenol içerir. Tüm zeytinyağlarını ana hatlarıyla natürel, rafine ve prina olarak ayırırsak, sızma zeytinyağı natürel zeytinyağı sınıfının en üstünde kalan, birinci sınıf zeytinyağıdır.

Asit oranı bakımından sızma zeytinyağı nedir? 

Her natürel zeytinyağı sızma zeytinyağı değildir! Natürel zeytinyağı kategorisinin en üstünde bulunan sızma, diğer natürel yağlardan asit oranıyla ve buna mukabil lezzetiyle ayrılır. Eğer 100 gr zeytinyağı, 1 gr ile 2 gr arası asit içerirse natürel birinci zeytinyağı, 2 gr ile 3,3 gr arasında asit barındırırsa natürel ikinci zeytinyağı olarak adlandırılır. 3,3 gr üzeri asit taşıyan zeytinyağlara lampant yağ denir ki tadı son derece sıradandır.

 

Lezzet bakımından sızma zeytinyağı nedir?

Sıkma meyve suyu gibi hazırlanan sızma zeytinyağı herhangi bir katkı maddesi içermez. Haliyle lezzetiyle diğer tüm yağlardan ayrılır. Bir tatlı kaşığı zeytinyağını ağzınızda hafifçe gezdirdiğinizde, meyvemsi tadı ve kokuyu yavaşça hissedebiliyor olmalısınız. Yavaşça yutarken doğal aroması genzinize doğru yayılmalı. Yağ genzinize geldiğinde çok hafif bir acılık hissetmelisiniz ancak bu acılık boğazınıza yayılmamalı ve kısa sürede etkisini kaybetmeli.

 

Görünüm açısında sızma zeytinyağı nedir?

Sızma zeytinyağları erken hasat edilen zeytinlerden oluşur. Ekim-Kasım aylarında yapılan hasata erken hasat denir. Bu dönemlerdeki hasattan elde edilen verim düşük olmakla beraber, lezzeti ve kalitesi yüksek zeytinyağı elde edilir. Erken hasat  zeytinyağı dinlendirilmeden ambalajlandığında hafif bulanık ve dibinde tortulu olur, ancak yoğun meyvemsi tadı nedeniyle en çok aranılan ürünlerdendir.  

 

Kokusu açısından sızma zeytinyağı nedir?

Göz ve dilden sonra diğer bir duyu organımız olan burun devreye girer. Zeytinyağı koklandığı zaman çeşitli aromaların farkına varılır. Uzmanlar 77 ayrı molekülü tanıyabilirler. Sızma zeytinyağlardan bahsedilirken çiçek, ot, yeşil elma, marul, badem gibi kokular alındığı ifade edilir.

Ülkemizde de, dünyada da zeytinyağı sınıflandırılmasında epeyce bir kavram karışıklığı vardır. Bu konuda, otorite olarak belirlenen kuruluşlar bir takım sınıflandırmalar yapmışlardır, ancak kullanımı zorunlu olmayan sınıflandırmalar da kafa karışıklığını gidermeye pek yardımcı olmamaktadır.

  

Öncelikle, zeytinden elde edilen yağları sayarken üç ayrı kategori olduğunu belirtelim:

1) Naturel Yağlar: Bu tip zeytinyağı, zeytinin presde veya modern sistemlerde sıkılması ve çıkan yağın zeytin suyu (karasu/kızılsu) ile zeytin posasından (pirina) ayrılması ile elde edilir. Doğrudan ve başkaca hiç bir işlemden geçmeden yenebilir.

2) Rafine Yağlar: Bu tip zeytinyağı, lampant denilen yüksek asitli veya doğrudan yemeye uygun olmayan natürel zeytinyağlarının kimyasal yöntemle rafine edilmesiyle elde edilir. Rafinaj işlemi sonucunda, yağın asidi sıfıra indirgenir. Her hangi bir tadı ve kokusu kalmaz.

3) Pirina Yağı: Bu yağ, zeytinin sıkılıp zeytinyağının çıkarılmasından sonra, pirinada kalan %2-5 kadar zeytinyağı hegzan gibi solventler kullanılarak çıkarılır. Ancak, buna kesinlikle zeytinyağı denmez. Daha çok kozmetik endüstrisinde kullanılan bir yağdır.

Natürel yağlar da, rafine yağlar da doğrudan yenebilir, yemeklerde kullanılabilir. Bunlardan yapılan harmanlar da, aynı şekilde tüketilebilir. Ancak, genelde tavsiye edilen şudur: Salatalarda ve sofrada doğrudan çiğ olarak tüketirken natürel zeytinyağları, yemeklerde harmanları ve kızartmalarda ise rafine yağları kullanmalıdır. Bu bir tavsiyedir, aynı zamanda ekonomiktir. Bilindiği gibi, natürel yağlar daha değerli, rafine yağlar ise daha ucuzdur. Ama, ağız tadınıza uyduğu takdirde natürel yağlarla yemekler yapmanın, hatta kızartma yapmanın hiç bir sakıncası yoktur.

  

Gelelim piyasada bulunan zeytinyağı tiplerine ve bunların ne ifade ettiğine:

1)Sızma Zeytinyağı: Bu zeytinyağı, en fazla %0,8 oleik asit içeriğine sahiptir. Natürel yağlar içerisinde en değerlisi ve en hafifi budur. Hafif meyvemsi bir tadı ve diğer olumlu özellikleri barındırır. Salatalarda ve sofrada çiğ tüketim için mükemmeldir.

2) Natürel Birinci Zeytinyağı: Bu zeytinyağı, %0,8 ile %2 arasında oleik asit içerir. Bunun dışında, sızma ile aynı özelliklere sahiptir.

3) Rafine Zeytinyağı: Yukarıda anlatıldığı gibi, asit oranı %2'nin üzerinde olan natürel yağlara lampant denir. (Bu yağlar, eski zamanlarda kandillerde ışık elde etmek amacıyla kullanılırmış, lampant deyimi oradan geliyor.) Lampant kategorisindeki zeytinyağları rafine edilerek, asit oranı sıfıra indirgenir ve içerdiği her türlü koku ve tad yok edilir. Bu tip zeytinyağını da marketlerde bulabilirsiniz. Özellikle kızartmalar için uygundur. Yemeklerde de kullanılabilir. Ancak, salatalarda veya sofrada doğrudan tüketim için tavsiye edilmez.

4) Riviera ZeytinyağıBu tip zeytinyağı %60-85 rafine zeytinyağı ile %15-40 natürel zeytinyağının karıştırılması ile oluşturulan bir harmandır. Natürel zeytinyağının kendine has tadı ve kokusu ile rafine zeytinyağının hafifliği birleştirilerek tadı ve kokusu olan, natürele göre daha hafif bir yağ elde edilmiş olur. Asit oranı en fazla %1 olabilir. Yemeklerde kullanıma uygundur. Ancak, tadı benzese bile besin değeri bakımından natürel yağlara yaklaşamaz.

 

Bu ürün GİMDES tarafından Helal Sertifikasına sahiptir.