e330  

E330 Katkı Maddesi


Bu yazıda e330 katkı maddesi hakkında aklınızı takılan soruların cevaplarını bulabileceksiniz. E330 katkı maddesine sitrik asit ingilizce şekliyle citric acid ve limon tuzu da denilmektedir. Karboksilik asitlerden renksiz, kristal yapıda bir organik bileşiktir.


Sitrik asit ekşi meyvelerin çoğunda bulunur. Kivi, çilek, limon ve birçok meyvede doğal olarak bulunmaktadır. Ticari olarak üretilmesinde Aspergillus niger adındaki küfün melası fermente etmesiyle elde edilir. Melas bir glukoz (şeker) kaynağıdır ve küf tarafından kullanılarak sitrik asite fermente edilir.


Yöntem itibariyle bizlerde sirke üretimi sırasında benzer bir yol izleriz, sirke amaçlı kullanılacak üzüm bir şeker kaynağıdır ve bakteler vesilesiyle asetik asite fermente edilir ve sirke dediğimiz ürün elde edilir.


E330 yada Sitrik Asit yada Limon Tuzu Niçin Kullanılır?

Sanayi işletmelerinde e330 asitlik düzenleyici olarak kullanılır. pH değerini azaltmak ve bakterilerin optimum çalışma aralığından uzaklaşmak için kullanılan bir katkı maddesidir. Aynı zamanda pH değişimine bağlı olarak, marmelatlarda, reçellerde kıvam artışı sağlar ve proteinlerin stabilizasyonunda etkilidir.

Ayrıca e330 meyvelerde ve meyveli ürünlerde enzimatik kararmayı azaltır. Antioksidan aktivitesini de artırır. Kısacı kullanım aralığı gayet geniştir.

 

E330 / Sitrik Asit / Limon Tuzu Yan Etkileri;

Sitrik asit vücut hücrelerinin normal bir bileşiğidir ve vücutta kolaylıkla parçalanabilir. Kansere neden olabilecek bir katkı maddesi değildir. Asitli meyvelere karşı intoleransı (hassasiyeti) olan kişilerin sitrik asitli ürünler tüketebilirler, çünkü ticari olarak meyveden değil şekerden sitrik asit elde edilir.


E330 Helal Mi?

Sitrik asit ve sitratlar helal edilen katkı maddeleri arasında yer almaktadır. Günlük kullanımı ile ilgili bir limit belirtilmiş değildir.


Yazıyı kaleme alan; 

Helalsitesi.com ve Yesilsepetim.com Kurucusu

Gıda Mühendisi Osman Emre SAYIN