Afia Vanilyalı Helva 500 Gr
Afia Vanilyalı Helva 500 Gr

Afia Vanilyalı Helva 500 Gr

0,00
Marka : Afia
Para Puan : 15
Fiyat : ₺64,90(KDV Dahil)
yerli-uretim-urun-logo gimdes-helal-sertifikalı-urun-logo

AFİA VANİLYALI HELVA 500 GR

AFİA VANİLYALI HELVA 500 GR

Aroma ve emülgatör içermez. Piyasadaki firmaların birçoğu bu tip katkı maddelerini kullanaraktan, ürünün görüntüsünü ve tadını daha da güzelleştirir ve raf ömrünü uzatır. Helvada koruyucu olarak kullanılan sitrik asit,  limon tuzu olarak da tabir edilir. Meyvelerde ve özellikle turunçgillerde büyük miktarlarda bulunmaktadır. Kullanımında şüpheli bir durum söz konusu olmadığı için, afia ürünlerinde de kullanmaktadır.

Tahin helva üretiminde, şeker ağdasının beyazlaşması ve tahin ile karışımında lif yapısının oluşabilmesi için çöğen suyu kullanılır. Çöğen suyu, tahin helvası yapısının ve lezzetinin değişmez bir unsurudur. Çöğen kökünden elde edilir. Çöğen kökü, karanfilgiller  ailesinden Gypsophila cinsini oluşturan ekonomik değeri olan otsu bir bitkidir. Türkiye coğrafyasında 50 çeşidi tespit edilmiştir. Halk arasında sabunotu, altınotu, helvacı kökü, lokumkökü, öksürük otu diye adlandırılmıştır. Tahin helvası ve Türk lokumunda kullanılan çöğen kökü Doğu Anadolu'da çeşitli şehirlerden toplanmaktadır.

Tahin Helvada sıkça kullanılan emülgatör, piyasada "Helvin" olarak bilinir.  Bu hammadde, yapısında Mono ve Digliseridler içerdiği ve menşei hayvansal olabildiği için şüphe arz etmektedir. Helvin, ürünün yağ kusmasını engeller, damakta hoş bir tat kalmasını sağlar. Afia olarak bu katkı maddesi şüpheli olduğu için kesinlikle kullanmamaktadır. Bundan dolayı bazı üretimlerde maalesef yağ kusmasını engelleyebilmek adına, normalden biraz daha fazla kavurmasına rağmen yağ kusması olabilmektedir. Bu sorunu çözmek için de, caiz ve uygun katkı maddesi araştırmaları devam etmektedir.

 

Bu ürün GİMDES tarafından helal sertifikasına sahiptir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR