DİBEK KAHVESİ

Dibek kahvesi son zamanlarda çok sık tercih edilen ve merak edilen bir kahve çeşididir. Dibek kahvesi diğer adıyla osmanlı dibek kahvesi olarak da bilinmektedir. Oldukça lezzetli ve tahmin edildiği kadar zor hazırlanışı olmayan osmanlı dibek kahvesini detaylarıyla inceleyeceğiz. Dibek kahvesi satın almadan önce ilk olarak “Dibek kahvesi nasıl yapılır?”, “Dibek kahvesi nedir?”, “Dibek kahvesinin içinde neler var?” gibi soruların cevaplarını arıyoruz. İşte bu gibi ve daha birçok sorunun yanıtlarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Aynı zamanda satışını yaptığımız Kervansaray Dibek Kahvesini de aşağıda vereceğimiz bağlantıdan inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

dibek kahvesi

Dibek nedir?

Dibek, “taştan veya ağaçtan yapılmış büyük havan” olarak geçmektedir. Dibek yüzyıllardır köylerde tahılları un haline getirmek maksadıyla kullanılan, büyük ve küçük boyutları bulunan bir havan çeşidi olarak nitelendirebiliriz. Son zamanlarda adı sıklıkla dibek kahvesi ile geçmekte ve dibek kahvesi ile popülerliği artmıştır. Aşağıda dibek kahvesi yapılırken bir görüntü mevcuttur. Dibek kahvesinin en önemli özelliği makinelerde değil de taş dibeklerde üretilmesidir. Dibek kahvesi, lezzetini bu geleneksel yöntemle alıyor diyebiliriz.

dibek nedir

Dibek kahvesi gerçekten faydalı mıdır?

Dibek kahvesinin faydaları sıkça dilden dile dolaşmaktadır. Özellikle internette araştırdığınızda bir sürü faydası olduğunu görebilirsiniz. Fakat bunların ne kadar doğru olduğu ve kimlerin kaleminden çıktığı bilinmiyor. Henüz bununla alakalı resmi mercilerden bir açıklama olmasa da kahvelerin genel olarak enerji verici, metabolizmayı hızlandırıcı özelliği olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Hem de lezzetiyle türk kahvesiyle yarışacak derecededir. Yine de hiçbir kahve çeşidinin aşırı tüketilmesinden yana değiliz. Her şey kararında güzel olduğu gibi dibek kahvesi de kararında güzeldir.

Dibek kahvesinin bilinen faydaları:

 • Dibek kahvesi cildi korur,
 • İçerdiği üzüm çekirdeği sayesinde hafızayı güçlendirir,
 • Sindirimi kolaylaştırır ve tokluk hissi verir,
 • Kolesterolü düşürür,
 • Dibek kahvesi ağız kokusunda etkilidir,
 • Mideye faydası vardır,
 • Parkinson hastalarına faydalıdır,
 • Safra taşlarının yok olmasında etkilidir,
 • Diyabete faydası vardır,
 • Stresi azaltır, depresyonu önler.
 • (Yine de tekrar belirtmek istiyoruz. Dibek kahvesi günlük tüketime uygundur fakat faydalarından dolayı aşırıya kaçılmamalıdır.)
dibek kahvesinin faydaları

Dibek Kahvesi İçindekiler (Dibek Kahvesinin İçinde Neler Var?)

Dibek kahvesini tüketmeden ve dibek kahvesi satın almadan önce içeriğini hepimiz merak ediyoruz. Peki dibek kahvesinin içinde neler var? Satın almadan da az çok içeriğine bakarak tadı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz diye düşünüyoruz. 

Dibek kahvesi içeriği: (Helalsitesi.com olarak satışını yaptığımız Kervansaray Dibek Kahvesi içeriği)

Türk kahvesi, Menengiç, Harnup tozu (keçi boynuzu), Salep, Kakule, Kakao, Kahve Kreması.

(Farklı markalarda araştırdığımız kadarıyla türk kahvesi yerine yemen kahvesi veya farklı kahve türleri tercih edilmiş. Ayrıca damla sakızı ve çikolata gibi farklı içerikli ürünler de bulunuyor. Tercih damak lezzetinize kalmış.)

dibek kahvesi içindekiler

Dibek kahvesi kaç kalori?

Bir diğer merak edilen konulardan biri de dibek kahvesi kaç kalori veya besin değerleri nasıldır? Yine satışını yaptığımız Kervansaray Dibek Kahvesi referans alınarak şu şekilde söyleyebiliriz:

BESİN DEĞERLERİ (100g)

Enerji (kcal)

512  (2141 kj)

Protein (%)

5.48

Yağ (%)

26.10

Karbonhidrat (%)

63.90

Dibek kahvesi kaç kalori olduğu çok merak edilmektedir. Artık herkes bir gıdayı tüketmeden önce kalorisini inceliyor. Buna göre tüketimini yapıyor. Kalorisine bakmadan bir gıdayı tüketmek doğru değildir. Dibek kahvesi kaç kalori sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan biri de dibek kahvesi yapılışı veya dibek kahvesi nasıl hazırlanır şeklindedir.

dibek kahvesi kalori

DİBEK KAHVESİ NASIL HAZIRLANIR? DİBEK KAHVESİ YAPIMI

Dibek kahvesi nasıl pişirilir? Dibek kahvesi nasıl yapılır?

Dibek kahvesi satın almak isteyip de dibek kahvesini inceleyen veya dibek kahvesi fiyatı araştırmadan önce dibek kahvesi nedir öğrenmek isteyen kişiler dibek kahvesi tarifi veya dibek kahvesinin nasıl pişirildiğini de merak etmektedir. Dibek kahvesinin yapılışı veya kullanılan miktarlar kişiden kişiye göre değişmektedir. Fakat yine de aklınızda bulunması açısından sizlere bir tarif yazıyoruz. Siz de kendi damak tadınıza göre ufak çaplı değişiklikler yapabilirsiniz. Örnek bir dibek kahvesi yapılışı şu şekildedir (Bir fincan dibek kahvesi içindir):

 • Sıcak sudan 1 fincan alıp cezveye koyun.
 • Üzerine 1 yemek kaşığı (15g.) dibek kahvesi ilave edin.
 • İsteğinize göre şeker ilave edebilirsiniz. Şekersiz tüketilmesini öneriyoruz.
 • İyice karıştırdıktan sonra ateşin üzerine koyun ve dibek kahvesi kaynayana kadar bekleyin.
 • Kahvenin ilk köpüğünü alın ve bir taşım daha kaynatın, fincana kalan kahveyi alın.
 • Dibek kahvesi hazır. Afiyetle tüketebilirsiniz.

(Sütlü dibek kahvesi de hazırlayabilirsiniz. Su yerine süt katarak sütlü dibek kahvesi lezzetini de deneyebilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize kalmış.)

dibek kahvesi nasıl hazırlanır

Dibek kahvesi nerede satılır?

Dibek kahvesi satın almak isteyenler için aynı gün kargo gönderimlerimizle kapınıza kadar sizleri uğraştırmadan göndermekteyiz. Birden fazla kargo firmasıyla çalışıyoruz ve en uygun fiyatlarla Kervansaray Dibek Kahvesi satışı yapıyoruz. Ayrıca internet sitemizde Gimdes helal sertifikasına sahip birçok ürün bulunmaktadır. Dilerseniz bu ürünleri de inceleyip satın alarak ücretsiz kargo ile dibek kahve siparişi de verebilirsiniz. Dibek kahvesi fiyatı incelemek ve dibek kahvesi satın almak için aşağıdaki yazıya tıklayabilirsiniz.

dibek kahvesi sipariş ver