Yazımızda sizlerin Dünya Helal Günü, Dünya Helal Günü Nedir? Dünya Helal Günü Ne Zaman? World Halal Day? hakkındaki sorularınıza ve merak ettiklerinize cevap vermeye çalışacağız.

  

Dünya Helal Günü World Halal Council (WHC) (Dünya Helal Konseyi) üyesi Helal Sertifikasyon firmaları tarafından 17 Ramazan olarak belirlenmiştir. Amaç unutulmaya yüz tutmuş olan "helal lokma" bilincinin yeniden açığa çıkarılmasıdır.


dünya helal günü

 

Dünya Helal Günü Neden 17 Ramazan?


Çünkü helal mevzusu ile ilgili ilk ayet olarak Enfal Suresinin 69. Ayeti Hicri 624 ve Ramazan Ayının 17.Günü, Bedir Savaşında nazil olmuştur. Bu Ayet-i Kerime'de Rabbimiz şöyle buyuruyor;


"Artık elde ettiğiniz ganimetten helal ve tayyib olarak yiyin ve Allah'tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafurdur (çok bağışlayandır), Rahimdir (çok merhamet edendir)." 

  

İslamiyeti yaşama gayreti içerisinde olan herkes, helal lokma konusunda bir farkındalık çalışması olan Dünya Helal Gününe destek olmalı ve kendi hayatına da bunu tatbik etmelidir.

  

Herkes kendine bakmalı ve en son ne zaman helal ve tayyib lokma bilinciyle tükettim, kullandım, sorguladım demeli. Çünkü "Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez" buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz biz.

 

Sonrasında da helal ve tayyib bilincini yaymak adına elinde gelenin en iyisini yapmalıdır. İnşaAllah bu tür çalışmalar bu bilincin oturması ve yayılması adına faydalı olacaktır.


Dünya Helal Günü Nasıl Kutlanıyor?


Ülkemizde de Gimdes öncülüğle helal dünya günüyle ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Helal Dünya Marketleri (HDM) iftarlar vermekte, farklı bölgelere afişler konulmakta, STK'lar tarafından tebrik mailleri gönderilmekte, iftar programları düzenlenmekte ve sosyal medyada #worldhalalday hastagi ile paylaşımlar yapılmaktadır.

 

Helalsitesi.com olarak bizde Dünya Helal Gününü yada World Halal Day 'ı destekliyoruz ve sizlerinde Dünya Helal Gününün Mübarek olmasını temenni ediyoruz.